Licensed to Waterford SD Pool/Fitness Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/10/2014 07:13 AM
                      WLC vs Waterford United - 1/9/2014                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Central-MI  'A'                 1:44.95    1:45.35          8  
     1) Weber, Chase                    2) Lee, Stephen                   
     3) Pascua, Josh                    4) Lemke, Clay                    
       27.71    27.63    25.43    24.58                                    
  2 Waterford United  'A'                       1:44.76    1:49.07          4  
     1) Schwimmer, Josh 16              2) Ladetto, Nathan 14             
     3) Rose, Brian C 18                4) Schwimmer, Ben                 
       27.58    30.82    50.84                                             
  3 Walled Lake Central-MI  'B'                      NT    2:01.06          2  
     1) Evans, Dustin                   2) Moore, Doug                    
     3) Wakamoto, Taketo                4) Bowen, Riley                   
       33.00    31.52    29.59    26.95                                    
  4 Waterford United  'B'                       2:02.89    2:08.83        
     1) Petsch, Jack                    2) Shedlowsky, Mitch              
     3) Parrish, Justin J               4) Bush, Kyler                    
       33.98    36.33    30.41    28.11                                    
  5 Walled Lake Central-MI  'C'                      NT   x2:23.44        
     1) Balbes, David                   2) Seltzer, Sam                   
     3) Kramer, Austin                  4) Hysni, Hunter                  
       36.95    37.46    38.20    30.83                                    
  6 Walled Lake Central-MI  'D'                      NT  x26:34.97        
       16.05 24:52.37    47.63    38.92                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwimmer, Josh     16 Waterford            1:45.74    1:50.63          6  
      24.86   27.65   29.18   28.94                                
  2 Stoddard, Pat H     17 Waterford            2:32.64    2:12.76          4  
      29.85   33.24   35.34   34.33                                
  3 Bush, Kyler            Waterford            2:13.11    2:14.85          3  
      31.11   34.41   35.54   33.79                                
  4 Lemke, Evan            Central-MI                NT    2:17.52          2  
      30.97   33.95   36.22   36.38                                
  5 Strongman, Brett       Central-MI                NT    2:23.55          1  
      35.35   36.35   36.69   35.16                                
  6 Nistor, Victor         Central-MI           2:21.55    2:41.21        
    1:06.55   38.60   38.48   17.58                                
 
Event 3  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Stephen           Central-MI           2:01.34    2:01.99          6  
      27.11   31.96   33.87   29.05                                
  2 Ladetto, Nathan     14 Waterford            2:08.66    2:10.43          4  
      28.10   33.46   37.41   31.46                                
  3 Rose, Brian C       18 Waterford            2:20.96    2:21.64          3  
      28.90   38.03   43.05   31.66                                
  4 Moore, Doug            Central-MI                NT    2:21.89          2  
      32.06   37.65   38.89   33.29                                
  5 Evans, Dustin          Central-MI                NT    2:28.40          1  
      34.02   36.76   45.23   32.39                                
  6 Shedlowsky, Mitch      Waterford            2:40.54    2:38.71        
      35.90   41.31   45.37   36.13                                
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwimmer, Ben         Waterford              23.88      24.31          6  
  2 Lemke, Clay            Central-MI             24.71      25.53          4  
  3 Wakamoto, Taketo       Central-MI             26.41      25.57          3  
  4 Parrish, Justin J      Waterford              26.15      26.46          2  
  5 Petsch, Jack           Waterford              28.06      27.86          1  
  6 Bowen, Riley           Central-MI             28.67      28.07        
 -- Seltzer, Sam           Central-MI             28.81     X30.27        
 -- Werth, Jon             Waterford              32.90     X31.68        
 -- Hysni, Hunter          Central-MI                NT     X31.85        
 -- Balbes, David          Central-MI             32.52     X32.31        
 -- Kramer, Austin         Central-MI             36.11     X33.20        
 -- Truong, Don            Central-MI             51.12     X39.09        
 
Event 5  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Albaugh, Stuart        Waterford             137.40     169.40          6  
  2 Yates, Nick            Waterford             103.95     123.70          4  
 
Event 6  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pascua, Josh           Central-MI                NT      56.95          6  
      26.43   30.52                                                
  2 Rose, Brian C       18 Waterford            1:04.04    1:01.38          4  
      28.57   32.81                                                
  3 Wakamoto, Taketo       Central-MI           1:09.36    1:06.97          3  
      31.12   35.85                                                
  4 Parrish, Justin J      Waterford            1:17.20    1:15.70          2  
      32.78   42.92                                                
  5 Lemke, Evan            Central-MI           1:21.04    1:18.77          1  
      37.25   41.52                                                
  6 Anderson, Parker       Waterford            1:19.08    1:20.43        
      36.02   44.41                                                
 
Event 7  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weber, Chase           Central-MI             53.75      53.72          6  
      25.84   27.88                                                
  2 Schwimmer, Ben         Waterford              53.39      54.07          4  
      26.43   27.64                                                
  3 Lemke, Clay            Central-MI             55.96      58.14          3  
      27.30   30.84                                                
  4 Bush, Kyler            Waterford            1:01.85    1:01.28          2  
      29.52   31.76                                                
  5 Bowen, Riley           Central-MI           1:03.41    1:02.66          1  
      30.06   32.60                                                
  6 Miller, Jesse          Waterford                 NT    1:05.20        
      31.06   34.14                                                
 
Event 8  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwimmer, Josh     16 Waterford            4:52.60    4:58.60          6  
      25.85   28.77   29.45   30.47   30.45   30.52   30.85   31.24
      30.88   30.12                                                
  2 Evans, Dustin          Central-MI           5:42.56    5:46.79          4  
      30.28   34.34   35.12   35.54   35.29   35.91   35.31   35.87
      35.33   33.80                                                
  3 Nistor, Victor         Central-MI                NT    6:42.32          3  
      33.10   38.11   40.01   41.06 2:04.33 2:05.83   18.27        
  4 Werth, Jon             Waterford                 NT    7:20.58          2  
      35.58   44.16   44.47   44.45   45.81   45.98   46.78   46.84
      44.06   42.45                                                
  5 Seltzer, Sam           Central-MI                NT    7:53.31          1  
      34.53 1:31.08   50.30 4:57.40                                
 
Event 9  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Central-MI  'A'                 1:43.02    1:38.58          8  
     1) Pascua, Josh                    2) Lemke, Clay                    
     3) Weber, Chase                    4) Lee, Stephen                   
       24.53    24.87    25.07    24.11                                    
  2 Waterford United  'A'                       1:41.28    1:45.14          4  
     1) Rose, Brian C 18                2) Bush, Kyler                    
     3) Parrish, Justin J               4) Stoddard, Pat H 17             
       26.67    26.70    25.67    26.10                                    
  3 Waterford United  'B'                            NT    2:16.55          2  
     1) Miller, Jesse                   2) Anderson, Parker               
     3) Werth, Jon                      4) Albaugh, Stuart                
       29.57    30.89    34.78    41.31                                    
 -- Walled Lake Central-MI  'B'                      NT         DQ        
     1) Wakamoto, Taketo                2) Moore, Doug                    
     3) Lemke, Evan                     4) Bowen, Riley                   
       26.72    15.90    16.00    50.56                                    
 -- Walled Lake Central-MI  'C'                      NT         NS        
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pascua, Josh           Central-MI                NT      58.86          6  
      28.48   30.38                                                
  2 Weber, Chase           Central-MI             59.78    1:01.36          4  
      29.30   32.06                                                
  3 Stoddard, Pat H     17 Waterford            1:07.44    1:12.41          3  
      34.82   37.59                                                
  4 Petsch, Jack           Waterford            1:12.19    1:13.74          2  
      34.38   39.36                                                
  5 Anderson, Parker       Waterford            1:29.14    1:28.46          1  
      43.11   45.35                                                
  6 Kramer, Austin         Central-MI                NT    1:30.48        
      44.05   46.43                                                
 -- Balbes, David          Central-MI                NT   X1:24.35        
 -- Hysni, Hunter          Central-MI           1:37.11   X1:31.22        
 -- Truong, Don            Central-MI                NT   X1:49.29        
 
Event 11  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Stephen           Central-MI             58.47      59.39          6  
      28.05   31.34                                                
  2 Ladetto, Nathan     14 Waterford            1:05.08    1:06.41          4  
      31.85   34.56                                                
  3 Moore, Doug            Central-MI           1:09.51    1:10.94          3  
      33.21   37.73                                                
  4 Shedlowsky, Mitch      Waterford            1:19.61    1:19.67          2  
      37.28   42.39                                                
  5 Strongman, Brett       Central-MI           1:28.49    1:25.17          1  
      41.30   43.87                                                
  6 Miller, Jesse          Waterford            1:41.16    1:34.89        
      45.18   49.71                                                
 
Event 12  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waterford United  'A'                       3:33.59    3:44.32          8  
     1) Schwimmer, Ben                  2) Stoddard, Pat H 17             
     3) Ladetto, Nathan 14              4) Schwimmer, Josh 16             
       26.04    54.38    28.70  1:00.57    27.39    57.49    24.96    51.88
  2 Walled Lake Central-MI  'A'                 3:37.98    4:22.40          4  
     1) Evans, Dustin                   2) Nistor, Victor                 
     3) Seltzer, Sam                    4) Lemke, Evan                    
       27.87    59.78  1:04.45  1:20.01    16.23    57.93    30.42  1:04.68
  3 Waterford United  'B'                       4:13.50    4:41.26          2  
     1) Anderson, Parker                2) Petsch, Jack                   
     3) Werth, Jon                      4) Shedlowsky, Mitch              
       35.69  1:17.90    29.50  1:07.12    36.50  1:15.35    28.05  1:00.89
  4 Walled Lake Central-MI  'B'                      NT    4:45.18        
     1) Kramer, Austin                  2) Hysni, Hunter                  
     3) Balbes, David                   4) Strongman, Brett               
       38.22  1:18.68    33.65  1:15.11    31.23  1:07.69    20.78  1:03.70
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Waterford United                     91   2. Walled Lake Central                  89