Licensed to Waterford SD Pool/Fitness Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/15/2014 02:39 PM
              2014 KLAA North Divisions - 2/14/2014 to 2/15/2014               
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    LHS Pool: P 1:41.77   1/14/2012 Novi                                       
                         K Onimura, J Kim, T Vincent, E Song               
  KLAA North:   1:42.52   2/19/2011 Lakeland                                   
                         R Johnson, D Patawaran, L Christie, T Cipponeri   
                1:43.29  D1 MHSAA DIVISION 1
                1:45.59  D2 MHSAA DIVISION 2
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Central-MI  'A'                 1:43.28    1:44.97 D2      40  
     1) Weber, Chase JR                 2) Lee, Stephen SR                
     3) Pascua, Josh FR                 4) Lemke, Clay JR                 
       28.56    27.60    25.64    23.17                                    
  2 White Lake - Lakeland-D2  'A'               1:51.95    1:49.64         34  
     1) McKane, Cole 10                 2) Henderson, Dylan 11            
     3) Ryan, Dean 12                   4) Langmeyer, Nick 10             
       30.42    31.06    24.42    23.74                                    
  3 Walled Lake Northern-D2  'A'                1:54.04    1:50.57         32  
     1) Diederichs, Brett 12            2) Roytburd, Ben 12               
     3) Kogelschatz, Mike 09            4) Abdlolhosseini, Aryan 09       
       30.04    31.29    26.18    23.06                                    
  4 Waterford United-D1  'A'                    1:47.97    1:54.07         30  
     1) Ladetto, Nathan 10              2) Schwimmer, Ben 9               
     3) Rose, Brian C 12                4) Stoddard, Pat H 12             
       28.76    33.28    27.17    24.86                                    
  5 Walled Lake Western-MI  'A'                 1:49.41    1:55.78         28  
     1) Stefan, Christopher JR          2) Garbek, Gabe SO                
     3) Madsen, Troy JR                 4) Norman, Tyler SR               
       26.14    34.53    27.78    27.33                                    
  6 Walled Lake Central-MI  'B'                 1:55.00    1:57.14         26  
     1) Bowen, Reilly JR                2) Moore, Doug SO                 
     3) Wakamoto, Taketo JR             4) Nistor, Victor JR              
       32.57    30.03    28.08    26.46                                    
  7 Walled Lake Northern-D2  'B'                2:04.11    1:58.02         24  
     1) Natzic, AJ 09                   2) Utterback, Hunter 10           
     3) Atkins, Jarrett 09              4) Mandziuk, Jason 10             
       31.15    32.99    28.07    25.81                                    
  8 White Lake - Lakeland-D2  'B'               2:01.78    2:03.42         22  
     1) McCann, Marty 11                2) Millan, Jordan 9               
     3) McCann, Jack 11                 4) Lukes, Hunter 9                
       31.61    35.77    31.00    25.04                                    
  9 Waterford United-D1  'B'                    2:03.69    2:06.56         18  
     1) Petsch, Jack 10                 2) Shedlowsky, Mitch 11           
     3) Anderson, Parker 11             4) Parrish, Justin J 12           
       33.53    35.61    32.35    25.07                                    
 -- Walled Lake Western-MI  'C'                 2:21.00   X2:23.64        
     1) Rimov, Ibrahim FR               2) Turner, Dakota FR              
     3) Krishnaswami, Abhinav SO        4) Badarnath, Abhi FR             
       37.06    39.54    34.88    32.16                                    
 -- Walled Lake Western-MI  'B'                 2:00.00         DQ        
     1) Lathia, Umang SR                2) Morisetty, Shravan JR          
     3) Shin, Johannes JR               4) Sweeney, Connor JR             
       30.42    34.47    32.59    28.62                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    LHS Pool: P 1:45.80        2014 Will Walker, Lakeland                      
  KLAA North:   1:45.76   2/16/2013 Will Walker, Lakeland                      
                1:48.79  D1 MHSAA DIVISION 1
                1:49.99  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Will S      12 Lakeland-D2          1:45.80    1:45.51PD1      20  
      25.08   26.95   26.86   26.62                                
  2 Pascua, Josh        FR Central-MI           1:53.00    1:53.49         17  
      26.40   28.62   29.32   29.15                                
  3 Antishin, Thomas     9 Lakeland-D2          1:57.36    1:55.91         16  
      27.16   29.52   29.35   29.88                                
  4 Ware, Alex          SR WL Western-MI        2:00.01    1:57.84         15  
      25.54   28.73   31.46   32.11                                
  5 Anderson, Ian       11 WL Northern-D2       2:00.19    2:01.21         14  
      27.04   30.06   31.26   32.85                                
  6 Utterback, Hunter   10 WL Northern-D2       2:04.50    2:01.44         13  
      28.17   30.32   31.40   31.55                                
  7 Skrobot, Connor     10 Lakeland-D2          2:04.51    2:01.84         12  
      28.85   31.09   31.23   30.67                                
  8 Ahern, Zach         SO WL Western-MI        2:06.40    2:05.55         11  
      28.73   31.71   32.79   32.32                                
  9 Evans, Dustin       SO Central-MI           2:06.70    2:09.48          9  
      29.17   32.88   34.04   33.39                                
 10 Kilgren, Jordan     10 WL Northern-D2       2:10.24    2:12.06          7  
      29.68   32.80   34.51   35.07                                
 11 Wang, Abbott        JR WL Western-MI        2:13.64    2:14.13          6  
 12 McCann, Jack        11 Lakeland-D2          2:19.71    2:17.47          5  
      31.69   35.48   36.46   33.84                                
 13 Bush, Kyler         11 Waterford-D1         2:12.15    2:17.87          4  
      30.11   34.36   37.04   36.36                                
 14 Harmala, Chris      SO Central-MI           2:18.91    2:18.49          3  
                      36.34   36.49                                
 15 Hellonen, Dodge     09 WL Northern-D2       2:37.73    2:18.88          2  
      31.80   35.48   36.75   34.85                                
 16 Moore, Luke            Lakeland-D2          2:41.23    2:23.91          1  
      33.93   37.02   36.50   36.46                                
 -- Carlson, Andy       FR WL Western-MI        2:33.07         DQ        
                      38.70   36.93                                
 -- Schwimmer, Josh     11 Waterford-D1         1:47.15        DFS        
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    LHS Pool: P 1:55.47        2014 Will Walker, Lakeland                      
  KLAA North:   2:01.48   2/20/2010 Riley Cole, WL Northern                    
                2:03.19  D1 MHSAA DIVISION 1
                2:07.29  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Stephen        SR Central-MI           1:59.10    2:01.74 D1      20  
      26.60   32.24   33.38   29.52                                
  2 Ladetto, Nathan     10 Waterford-D1         2:08.14    2:06.56 D2      17  
      27.88   31.78   36.50   30.40                                
  3 Moore, Doug         SO Central-MI           2:16.50    2:16.58         16  
      30.32   35.73   37.65   32.88                                
  4 McKane, Cole        10 Lakeland-D2          2:21.05    2:19.10         15  
      30.35   35.40   41.84   31.51                                
  5 Stoddard, Pat H     12 Waterford-D1         2:25.27    2:19.64         14  
      28.27   36.10   42.96   32.31                                
  6 Rose, Brian C       12 Waterford-D1         2:18.43    2:21.85         13  
      28.93   37.29   43.36   32.27                                
  7 Atkins, Jarrett     09 WL Northern-D2       2:22.32    2:23.32         12  
      28.75   37.85   44.42   32.30                                
  8 Natzic, AJ          09 WL Northern-D2       2:27.33    2:24.18         11  
      30.89   35.96   44.75   32.58                                
  9 Garbek, Gabe        SO WL Western-MI        2:28.71    2:30.10          9  
      31.34   36.45   44.21   38.10                                
 10 Lathia, Umang       SR WL Western-MI        2:37.54    2:31.79          7  
      30.74   36.24   49.62   35.19                                
 11 Shedlowsky, Mitch   11 Waterford-D1         2:31.59    2:36.80          6  
      36.19   41.49   44.43   34.69                                
 12 Stone, Alan          9 Lakeland-D2          2:53.84    2:45.96          5  
      33.75   42.21   52.27   37.73                                
 13 Morisetty, Shravan  JR WL Western-MI        2:53.58    2:48.66          4  
      38.34   44.00   45.46   40.86                                
 14 Duke, Andrew         9 Lakeland-D2               NT    2:53.41          3  
      37.32   49.52   51.03   35.54                                
 15 Martell, Matthew     9 Lakeland-D2          3:02.56    2:54.38          2  
      40.29   48.25   46.11   39.73                                
 16 Krishnaswami, Abhi  SO WL Western-MI        2:50.00    2:58.26          1  
      35.18   47.40   53.20   42.48                                
 17 Rimov, Ibrahim      FR WL Western-MI        2:56.99    3:12.44        
      43.81   45.17   58.85   44.61                                
 -- Petsch, Jack        10 Waterford-D1         2:37.13         DQ        
      33.45   40.55   46.07   35.72                                
 -- Strongman, Brett    FR Central-MI           2:38.81         DQ        
      32.32   39.31   46.29   33.20                                
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    LHS Pool: P 21.71        2014 Will Walker, Lakeland                        
  KLAA North:   22.07   2/16/2013 Ryan Johnson, Lakeland                       
                22.49  D1 MHSAA DIVISION 1
                22.79  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abdlolhosseini, Ar  09 WL Northern-D2         23.76      22.88         20  
  2 Watzke, Alex        SR WL Western-MI          23.98      23.36         17  
  3 Lemke, Clay         JR Central-MI             24.71      23.49         16  
  4 Ryan, Dean          12 Lakeland-D2            24.66      23.65         15  
  5 Schwimmer, Ben       9 Waterford-D1           23.78      23.97         14  
  6 Langmeyer, Nick     10 Lakeland-D2            24.49      24.11         13  
  7 Kogelschatz, Mike   09 WL Northern-D2         25.15      24.96         12  
  8 Norman, Josh        SO WL Western-MI          25.30      25.01         11  
  9 Parrish, Justin J   12 Waterford-D1           25.68      25.10          9  
 10 Lukes, Hunter        9 Lakeland-D2            25.42      25.16          7  
 11 Messing, Luke       JR WL Western-MI          25.05      25.33          6  
 12 Wakamoto, Taketo    JR Central-MI             25.21      25.54          5  
 13 Diederichs, Brett   12 WL Northern-D2         25.81      25.56          4  
 14 Unda, Luis           9 Lakeland-D2            25.51      25.73          3  
 15 Mandziuk, Jason     10 WL Northern-D2         26.34      26.23          2  
 16 Stevens, Frank       9 Lakeland-D2            28.11      27.71          1  
 17 Shin, Johannes      JR WL Western-MI          28.40      27.79        
 18 Corpus, Jake         9 Lakeland-D2            29.51      27.93        
 19 Reside, Sam         09 WL Northern-D2         29.43      28.78        
 20 Werth, Jon          10 Waterford-D1           29.63      28.96        
 21 Sweeney, Connor     JR WL Western-MI          29.04      29.51        
 22 Turner, Dakota      FR WL Western-MI          30.13      29.68        
 23 Vulaj, Alex         FR WL Western-MI          32.16      31.37        
 24 Badarnath, Abhi     FR WL Western-MI          30.33      32.24        
 -- Kasto, Yousif       FR WL Western-MI        1:00.97        DFS        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    LHS Pool: P 447.95   1/14/2012 Scott Jessup, Milford                       
  KLAA North:   411.70   2/15/2013 Shinya Kondo, Lakeland                      
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Jacob        10 WL Northern-D2            NP     305.95         20  
  2 San Juan, Aaron        WL Western-MI             NP     280.25         17  
  3 Albaugh, Stuart     09 Waterford-D1              NP     269.40         16  
  4 Shammas, Lukas      12 WL Northern-D2            NP     217.90         15  
  5 Hysni, Hunter       SO Central-MI                NP     177.05         14  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    LHS Pool: P 53.04        2010 Riley Cole, WLNorthern                       
  KLAA North:   53.26   2/20/2010 Riley Cole, WL Northern                      
                54.99  D1 MHSAA DIVISION 1
                55.99  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefan, Christophe  JR WL Western-MI          55.44      55.44 D2      20  
      25.64   29.80                                                
  2 Ryan, Dean          12 Lakeland-D2            59.34      56.45         17  
      26.14   30.31                                                
  3 Pascua, Josh        FR Central-MI             55.56      56.76         16  
      26.40   30.36                                                
  4 Henderson, Dylan    11 Lakeland-D2          1:01.35    1:00.20         15  
      28.21   31.99                                                
  5 Rose, Brian C       12 Waterford-D1         1:01.38    1:00.68         14  
      28.42   32.26                                                
  6 Atkins, Jarrett     09 WL Northern-D2       1:03.57    1:02.31         13  
      29.24   33.07                                                
  7 Stoddard, Pat H     12 Waterford-D1         1:04.22    1:02.50         12  
      28.51   33.99                                                
  8 Roytburd, Ben       12 WL Northern-D2       1:05.93    1:02.70         11  
      29.12   33.58                                                
  9 Kogelschatz, Mike   09 WL Northern-D2       1:01.88    1:03.10          9  
      27.20   35.90                                                
 10 Skrobot, Connor     10 Lakeland-D2          1:03.96    1:03.31          7  
      29.68   33.63                                                
 11 Madsen, Troy        JR WL Western-MI        1:03.66    1:03.60          6  
      29.06   34.54                                                
 12 Wakamoto, Taketo    JR Central-MI           1:04.31    1:06.58          5  
      28.47   38.11                                                
 13 Anderson, Parker    11 Waterford-D1         1:15.17    1:12.72          4  
      33.14   39.58                                                
 14 Stone, Alan          9 Lakeland-D2          1:17.16    1:17.50          3  
      35.10   42.40                                                
 15 Nistor, Victor      JR Central-MI           1:17.03    1:18.14          2  
      33.13   45.01                                                
 16 Krishnaswami, Abhi  SO WL Western-MI        1:30.07    1:26.97          1  
      38.30   48.67                                                
 17 Badarnath, Abhi     FR WL Western-MI        1:38.09    1:36.51        
      39.58   56.93                                                
 -- Shin, Johannes      JR WL Western-MI        1:19.83         DQ        
      35.18   52.02                                                
 -- Balbes, David       FR Central-MI           1:23.99         DQ        
      37.19   42.16                                                
 -- Schwimmer, Josh     11 Waterford-D1           55.50        DFS        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    LHS Pool: P 47.34        2014 Will Walker, Lakeland                        
  KLAA North:   48.98   2/19/2011 Tony Cipponeri, Lakeland                     
                49.29  D1 MHSAA DIVISION 1
                49.89  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abdlolhosseini, Ar  09 WL Northern-D2         52.71      51.00         20  
      24.32   26.68                                                
  2 Watzke, Alex        SR WL Western-MI          51.62      51.56         17  
      24.30   27.26                                                
  3 Langmeyer, Nick     10 Lakeland-D2            53.56      52.26         16  
      25.06   27.20                                                
  4 Lemke, Clay         JR Central-MI             55.96      52.71         15  
      25.44   27.27                                                
  5 Schwimmer, Ben       9 Waterford-D1           53.31      53.86         14  
      25.86   28.00                                                
  6 Messing, Luke       JR WL Western-MI          56.07      55.17         13  
      26.58   28.59                                                
  7 Norman, Josh        SO WL Western-MI          57.50      56.06         12  
      27.13   28.93                                                
  8 Weber, Chase        JR Central-MI             52.77      56.48         11  
      25.98   30.50                                                
  9 Parrish, Justin J   12 Waterford-D1           58.05      56.59          9  
      26.29   30.30                                                
 10 Lukes, Hunter        9 Lakeland-D2            56.91      56.74          7  
      27.63   29.11                                                
 11 Unda, Luis           9 Lakeland-D2            56.95      56.81          6  
      27.66   29.15                                                
 12 Wang, Abbott        JR WL Western-MI        1:00.00      57.10          5  
 13 Mandziuk, Jason     10 WL Northern-D2         58.58      58.47          4  
      27.78   30.69                                                
 14 Miller, Jesse       10 Waterford-D1         1:05.20      58.67          3  
      27.86   30.81                                                
 15 McCann, Marty       11 Lakeland-D2          1:00.47      59.26          2  
      28.24   31.02                                                
 16 Rodts, Joe          09 WL Northern-D2       1:01.75      59.61          1  
      28.03   31.58                                                
 17 Bowen, Reilly       JR Central-MI           1:01.39      59.95        
      28.22   31.73                                                
 18 Norman, Tyler       SR WL Western-MI        1:03.29    1:01.90        
      29.09   32.81                                                
 19 Mandziuk, Steven    09 WL Northern-D2       1:19.53    1:02.49        
      29.55   32.94                                                
 20 Corpus, Jake         9 Lakeland-D2          1:05.02    1:02.72        
      29.89   32.83                                                
 21 Reside, Sam         09 WL Northern-D2       1:03.99    1:03.25        
      30.10   33.15                                                
 22 Mazurek, Lukas      09 WL Northern-D2       1:06.62    1:03.36        
      30.14   33.22                                                
 23 Werth, Jon          10 Waterford-D1         1:13.38    1:04.27        
      31.02   33.25                                                
 24 Turner, Dakota      FR WL Western-MI        1:11.86    1:06.78        
      31.40   35.38                                                
 25 Vulaj, Alex         FR WL Western-MI        1:17.55    1:12.55        
      31.98   40.57                                                
 -- Carlson, Andy       FR WL Western-MI        1:05.89         DQ        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    LHS Pool: P 4:48.36   1/14/2012 Zac Cain, Howell                           
  KLAA North:   4:55.33   2/18/2012 Will Walker, Lakeland                      
                4:55.69  D1 MHSAA DIVISION 1
                5:03.59  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Antishin, Thomas     9 Lakeland-D2          5:23.53    5:17.59         20  
      28.73   31.18   31.89   32.44   32.29   33.21   32.97   32.62
      31.73   30.53                                                
  2 McKane, Cole        10 Lakeland-D2          5:30.61    5:24.05         17  
      29.18   32.90   33.08   33.30   33.18   32.48   33.34   32.24
      32.61   31.74                                                
  3 Ware, Alex          SR WL Western-MI        5:27.74    5:27.20         16  
      27.44   31.34   32.69   33.26   33.86   33.85   34.04   33.64
      34.16   32.92                                                
  4 Madsen, Troy        JR WL Western-MI        5:29.29    5:33.84         15  
      27.78   31.11   32.58   33.81   34.47   34.35   34.88   35.10
      35.49   34.27                                                
  5 Anderson, Ian       11 WL Northern-D2       5:24.56    5:37.64         14  
      28.74   30.90   31.92   32.74   34.14                   36.30
      35.70   35.33                                                
  6 Evans, Dustin       SO Central-MI           5:30.11    5:40.11         13  
      29.62   33.70   34.24   34.67   34.59   35.23   34.53   35.23
      34.98   33.32                                                
  7 Kilgren, Jordan     10 WL Northern-D2       5:47.81    5:44.42         12  
      30.33   33.56   34.72   35.46   35.58   35.09   35.42   34.70
      34.91   34.65                                                
  8 Strongman, Brett    FR Central-MI           6:07.87    5:44.55         11  
      32.19   33.74   34.29   35.19   35.27   34.57   34.55   36.09
      35.32   33.34                                                
  9 Ahern, Zach         SO WL Western-MI        5:44.88    5:47.05          9  
      29.88   33.98   34.32   35.37   35.65   35.45   35.85   35.70
      35.92   34.93                                                
 10 Shedlowsky, Mitch   11 Waterford-D1         6:01.26    6:03.51          7  
      30.57   35.13   37.15   37.63   37.78   37.78   38.20   37.27
      37.11   34.89                                                
 11 McHale, Dylan        9 Lakeland-D2          7:11.43    6:11.84          6  
      31.96   36.77   38.75   39.77   39.53   40.02   38.32   36.97
      36.17   33.58                                                
 12 Hellonen, Dodge     09 WL Northern-D2       6:21.63    6:17.04          5  
      32.17   36.10   38.21   38.72   40.06   39.10   39.64   38.16
      37.57   37.31                                                
 13 Bush, Kyler         11 Waterford-D1         6:02.78    6:19.10          4  
      31.79   34.99   37.01   39.02   38.50   40.03   40.17   39.94
      39.81   37.84                                                
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    LHS Pool: P 1:32.15   1/15/2011 Brighton                                   
                         M Lloyd, T Debruhl, A Fiorini, A Hall             
  KLAA North:   1:30.92   2/20/2010 Walled Lake Northern                       
                         J Barnard, C Platt, A Chow, R Cole                
                1:31.79  D1 MHSAA DIVISION 1
                1:33.49  D2 MHSAA DIVISION 2
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White Lake - Lakeland-D2  'A'               1:35.28    1:33.29 D2      40  
     1) Ryan, Dean 12                   2) Henderson, Dylan 11            
     3) Antishin, Thomas 9              4) Walker, Will S 12              
       24.09    23.80    23.66    21.74                                    
  2 Walled Lake Central-MI  'A'                 1:35.69    1:34.93         34  
     1) Lemke, Clay JR                  2) Pascua, Josh FR                
     3) Weber, Chase JR                 4) Lee, Stephen SR                
       23.83    23.73    24.34    23.03                                    
  3 Walled Lake Western-MI  'A'                 1:36.68    1:37.07         32  
     1) Norman, Josh SO                 2) Messing, Luke JR               
     3) Ware, Alex SR                   4) Watzke, Alex SR                
       25.25    24.21    23.96    23.65                                    
  4 Waterford United-D1  'A'                    1:41.49    1:38.20         30  
     1) Schwimmer, Josh 11              2) Rose, Brian C 12               
     3) Parrish, Justin J 12            4) Miller, Jesse 10               
       22.74    25.39    24.39    25.68                                    
  5 Walled Lake Northern-D2  'A'                1:41.98    1:38.91         28  
     1) Abdlolhosseini, Aryan 09        2) Kogelschatz, Mike 09           
     3) Atkins, Jarrett 09              4) Mandziuk, Jason 10             
       22.75    24.85    25.87    25.44                                    
  6 Walled Lake Western-MI  'B'                 1:43.00    1:45.32         26  
     1) Garbek, Gabe SO                 2) Shin, Johannes JR              
     3) Ahern, Zach SO                  4) Wang, Abbott JR                
       26.49    27.53    26.45    24.85                                    
  7 Walled Lake Central-MI  'B'                 1:44.88    1:45.62         24  
     1) Wakamoto, Taketo JR             2) Evans, Dustin SO               
     3) Strongman, Brett FR             4) Bowen, Reilly JR               
       25.36    26.45    26.82    26.99                                    
  8 White Lake - Lakeland-D2  'B'               1:44.69    1:47.04         22  
     1) Unda, Luis 9                    2) McCann, Jack 11                
     3) Stevens, Frank 9                4) Skrobot, Connor 10             
       25.93    28.24    27.82    25.05                                    
  9 Walled Lake Northern-D2  'B'                1:53.11    1:47.45         18  
     1) Utterback, Hunter 10            2) Rodts, Joe 09                  
     3) Kilgren, Jordan 10              4) Anderson, Ian 11               
       26.45    27.16    27.87    25.97                                    
 10 Waterford United-D1  'B'                    1:58.09    1:57.58         14  
     1) Bush, Kyler 11                  2) Werth, Jon 10                  
     3) Petsch, Jack 10                 4) Anderson, Parker 11            
       28.66    30.89    27.72    30.31                                    
 -- Walled Lake Northern-D2  'C'                1:57.11   X1:55.09        
     1) Mandziuk, Steven 09             2) Hellonen, Dodge 09             
     3) Reside, Sam 09                  4) Mazurek, Lukas 09              
       28.04    29.49    28.61    28.95                                    
 -- Walled Lake Western-MI  'C'                 1:59.00   X1:55.52        
     1) Carlson, Andy FR                2) Norman, Tyler SR               
     3) Turner, Dakota FR               4) Vulaj, Alex FR                 
       29.19    27.33    29.51    29.49                                    
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    LHS Pool: P 55.37   1/14/2012 Grant Borregard, Farmington                  
  KLAA North:   54.99   2/26/2009 Jake Campbell, Lakeland                      
                56.59  D1 MHSAA DIVISION 1
                57.99  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Will S      12 Lakeland-D2            55.99      54.69PD1      20  
      26.86   27.83                                                
  2 Stefan, Christophe  JR WL Western-MI          56.64      57.36 D2      17  
      26.98   30.38                                                
  3 Natzic, AJ          09 WL Northern-D2       1:07.32    1:05.20         16  
      31.39   33.81                                                
  4 Diederichs, Brett   12 WL Northern-D2       1:06.27    1:05.38         15  
      31.40   33.98                                                
  5 Lathia, Umang       SR WL Western-MI        1:04.92    1:05.58         14  
      31.63   33.95                                                
  6 McCann, Marty       11 Lakeland-D2          1:08.90    1:07.32         13  
      32.63   34.69                                                
  7 Petsch, Jack        10 Waterford-D1         1:11.56    1:09.33         12  
      34.04   35.29                                                
  8 Rodts, Joe          09 WL Northern-D2       1:15.25    1:10.89         11  
      34.42   36.47                                                
  9 McCann, Jack        11 Lakeland-D2          1:08.88    1:11.30          9  
      34.45   36.85                                                
 10 Bowen, Reilly       JR Central-MI           1:17.22    1:12.09          7  
 11 Millan, Jordan       9 Lakeland-D2          1:19.40    1:15.69          6  
      38.08   37.61                                                
 12 Balbes, David       FR Central-MI           1:22.33    1:17.93          5  
      38.57   39.36                                                
 13 Harmala, Chris      SO Central-MI           1:23.69    1:17.96          4  
      38.62   39.34                                                
 14 Sweeney, Connor     JR WL Western-MI        1:27.40    1:19.55          3  
      39.35   40.20                                                
 15 Anderson, Parker    11 Waterford-D1         1:24.08    1:19.57          2  
      38.88   40.69                                                
 16 Hysni, Hunter       SO Central-MI           1:28.30    1:19.77          1  
      37.94   41.83                                                
 17 Mazurek, Lukas      09 WL Northern-D2       1:19.96    1:19.94        
      39.52   40.42                                                
 18 Rimov, Ibrahim      FR WL Western-MI        1:25.01    1:21.85        
      39.51   42.34                                                
 19 Stevens, Frank       9 Lakeland-D2          1:27.56    1:22.76        
      39.13   43.63                                                
 -- Weber, Chase        JR Central-MI             59.78        DFS        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    LHS Pool: P 59.52        2009 Adam Oxner, SouthLyon                        
  KLAA North:   59.56   2/16/2013 Stephen Lee, WL Central                      
              1:02.09  D1 MHSAA DIVISION 1
              1:04.29  D2 MHSAA DIVISION 2
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Stephen        SR Central-MI             57.49      58.76PD1      20  
      28.00   30.76                                                
  2 Ladetto, Nathan     10 Waterford-D1         1:05.08    1:05.02         17  
      31.32   33.70                                                
  3 Moore, Doug         SO Central-MI           1:07.60    1:07.74         16  
      31.65   36.09                                                
  4 Henderson, Dylan    11 Lakeland-D2          1:12.02    1:09.23         15  
      32.99   36.24                                                
  5 Roytburd, Ben       12 WL Northern-D2       1:09.60    1:12.51         14  
      32.94   39.57                                                
  6 Morisetty, Shravan  JR WL Western-MI        1:17.70    1:15.68         13  
      35.81   39.87                                                
  7 Garbek, Gabe        SO WL Western-MI        1:15.95    1:17.44         12  
      34.85   42.59                                                
  8 Millan, Jordan       9 Lakeland-D2          1:22.63    1:20.77         11  
      38.16   42.61                                                
  9 McHale, Dylan        9 Lakeland-D2          1:29.48    1:20.79          9  
      38.03   42.76                                                
 10 Duke, Andrew         9 Lakeland-D2          1:31.28    1:20.81          7  
      39.42   41.39                                                
 11 Mandziuk, Steven    09 WL Northern-D2       1:24.31    1:22.57          6  
      39.36   43.21                                                
 12 Martell, Matthew     9 Lakeland-D2          1:25.81    1:22.90          5  
      40.47   42.43                                                
 13 Miller, Jesse       10 Waterford-D1         1:30.16    1:26.66          4  
      39.59   47.07                                                
 14 Norman, Tyler       SR WL Western-MI        1:32.73    1:27.31          3  
      39.82   47.49                                                
 -- Utterback, Hunter   10 WL Northern-D2       1:15.94         DQ        
      35.78   38.96                                                
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    LHS Pool: P 3:20.57   1/14/2012 Farmington                                 
                         E Gensheimer, T Roshak, D Olson, G Borregard      
  KLAA North:   3:21.94   2/19/2011 Lakeland                                   
                         T Cipponeri, L Christie, D Patawaran, R Johnson   
                3:23.89  D1 MHSAA DIVISION 1
                3:27.89  D2 MHSAA DIVISION 2
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White Lake - Lakeland-D2  'A'               3:31.23    3:29.90         40  
     1) Langmeyer, Nick 10              2) Lukes, Hunter 9                
     3) Antishin, Thomas 9              4) Walker, Will S 12              
       25.31    52.54    27.15    56.44    25.74    53.23    23.24    47.69
  2 Waterford United-D1  'A'                    3:32.61    3:30.12         34  
     1) Schwimmer, Ben 9                2) Stoddard, Pat H 12             
     3) Ladetto, Nathan 10              4) Schwimmer, Josh 11             
       26.13    54.09    25.61    54.58    25.70    53.80    22.54    47.65
  3 Walled Lake Western-MI  'A'                 3:32.06    3:31.59         32  
     1) Stefan, Christopher JR          2) Messing, Luke JR               
     3) Ware, Alex SR                   4) Watzke, Alex SR                
       25.94    54.14    25.24    54.13    24.95    52.23    23.85    51.09
  4 Walled Lake Western-MI  'B'                 3:52.00    3:48.36         30  
     1) Norman, Josh SO                 2) Ahern, Zach SO                 
     3) Wang, Abbott JR                 4) Madsen, Troy JR                
       27.40    55.87    27.68    58.14    26.18    57.32    27.05    57.03
  5 Walled Lake Northern-D2  'A'                3:50.63    3:50.83         28  
     1) Anderson, Ian 11                2) Diederichs, Brett 12           
     3) Kilgren, Jordan 10              4) Roytburd, Ben 12               
       27.22    56.72    27.11    57.71    28.29    59.98    26.92    56.42
  6 White Lake - Lakeland-D2  'B'               3:47.56    3:57.09         26  
     1) Unda, Luis 9                    2) McCann, Marty 11               
     3) Skrobot, Connor 10              4) McKane, Cole 10                
       28.20    59.18    28.19    59.41    28.85    59.75    27.56    58.75
  7 Walled Lake Central-MI  'A'                 3:52.00    4:00.84         24  
     1) Evans, Dustin SO                2) Nistor, Victor JR              
     3) Moore, Doug SO                  4) Bowen, Reilly JR               
       29.03  1:01.21    28.46  1:00.73    28.63  1:01.46    26.95    57.44
  8 Walled Lake Northern-D2  'B'                4:12.11    4:15.86         22  
     1) Rodts, Joe 09                   2) Hellonen, Dodge 09             
     3) Mazurek, Lukas 09               4) Natzic, AJ 09                  
       30.08  1:03.43    31.91  1:06.34    30.91  1:04.77    29.74  1:01.32
  9 Waterford United-D1  'B'                    4:08.36    4:15.94         18  
     1) Bush, Kyler 11                  2) Miller, Jesse 10               
     3) Werth, Jon 10                   4) Shedlowsky, Mitch 11           
       29.50  1:02.65    29.16  1:02.02    32.95  1:09.31    28.82  1:01.96
 10 Walled Lake Central-MI  'B'                 4:20.00    4:19.59         14  
     1) Harmala, Chris SO               2) Strongman, Brett FR            
     3) Balbes, David FR                4) Hysni, Hunter SO               
       30.52  1:03.93    28.00    58.63    32.06  1:06.58    32.45  1:10.45
 -- Walled Lake Western-MI  'C'                 4:30.00   X4:33.51        
     1) Lathia, Umang SR                2) Carlson, Andy FR               
     3) Sweeney, Connor JR              4) Vulaj, Alex FR                 
       29.97  1:04.11    31.57  1:05.99    15.98  2:23.41                  
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. White Lake - Lakeland               513   2. Walled Lake Northern                435
  3. Walled Lake Western                 428   4. Walled Lake Central                 388
  5. Waterford United                    339