Licensed to Waterford SD Pool/Fitness Ctr - Site License
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/16/2009 06:46 AM
                      Waterford Consolidated - 10/15/2009                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Northern-MI  'A'                     NT    2:00.16          8  
     1) Reuter, Chloe                   2) Gohrmann, Kaley                
     3) Slayton, Kelsey                 4) Wachtel, Kathryn               
       31.17    32.26    29.30    27.43                                    
  2 Waterford United-MI  'A'                    2:02.79    2:13.79          4  
     1) Duff, Amanda M 16               2) Clemence, Sam J 15             
     3) Lei, Vicky K 16                 4) Corven, Erin E 16              
       32.11    38.85    31.80    31.03                                    
  3 Waterford United-MI  'B'                    2:19.99    2:32.30          2  
     1) Brockman, Mackenzie E 15        2) Miotke, Emily A 15             
     3) Thayer, Alexis M 15             4) VerVane, Melina 17             
       41.79    39.03    39.37    32.11                                    
  4 Walled Lake Northern-MI  'C'                     NT    2:32.76        
     1) Griffiths, Brittany             2) Wiesner, Emily                 
     3) St. Aubin, Chandler             4) Mandziuk, Heather              
       38.96    44.92    39.17    29.71                                    
 -- Walled Lake Northern-MI  'B'                     NT         DQ        
     1) Onopa, Jordan                   2) Brown, Meaghan                 
     3) Pawloski, Devon                 4) Ropek, Maria                   
       33.77    42.27    35.88    29.51                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sommer, Annie          WLN-MI                    NT    2:05.81          6  
      28.86   31.69   32.41   32.85                                
  2 Campbell, Kelsey R  17 Waterford-MI         2:05.08    2:13.27          4  
      30.16   33.24   35.03   34.84                                
  3 Cole, Hannah           WLN-MI                    NT    2:18.69          3  
      31.20   35.77   36.21   35.51                                
  4 Nantau, Chelsea R   17 Waterford-MI         2:20.50    2:24.03          2  
      32.94   35.87   37.68   37.54                                
  5 Graziano, Marissa      WLN-MI                    NT    2:25.16          1  
      34.02   37.46   37.85   35.83                                
  6 Simpson, Sam J      14 Waterford-MI         2:40.28    2:38.90        
      35.38   39.88   42.24   41.40                                
 -- Brockman, Mackenzi  15 Waterford-MI         2:47.05   X2:44.52        
      38.13   41.49   43.05   41.85                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gohrmann, Kaley        WLN-MI                    NT    2:21.15          6  
      30.33   37.29   40.85   32.68                                
  2 Riley, Haley           WLN-MI                    NT    2:30.55          4  
      34.06   40.77   41.75   33.97                                
  3 Lei, Vicky K        16 Waterford-MI         2:35.73    2:35.50          3  
      33.01   38.99   50.44   33.06                                
  4 Wachtel, Kathryn       WLN-MI                    NT    2:44.17          2  
      36.43   41.49   52.91   33.34                                
  5 VerVane, Melina     17 Waterford-MI         2:43.36    2:45.06          1  
      37.94   40.07   50.02   37.03                                
  6 Fritz, Alicia C     17 Waterford-MI         3:01.02    2:59.38        
      42.34   45.52   53.02   38.50                                
 -- Thayer, Alexis M    15 Waterford-MI         3:03.18   X2:57.77        
      40.58   45.27   51.50   40.42                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Chloe          WLN-MI                    NT      27.66          6  
  2 Clemence, Sam J     15 Waterford-MI           27.44      27.87          4  
  3 Duff, Amanda M      16 Waterford-MI              NT      28.33          3  
  4 Pawloski, Shannon      WLN-MI                    NT      28.76          2  
  5 Pawloski, Devon        WLN-MI                    NT      29.83          1  
  6 Corven, Erin E      16 Waterford-MI           30.12      30.50        
  7 St. Aubin, Chandle     WLN-MI                    NT      34.19        
 -- Nesbitt, Shelby        WLN-MI                    NT     X30.56        
 -- Wiesner, Emily         WLN-MI                    NT     X31.12        
 -- Mehler, Jordyn         WLN-MI                    NT     X31.44        
 -- Mandziuk, Heather      WLN-MI                    NT     X33.71        
 -- Onopa, Jordan          WLN-MI                    NT        SCR        
 -- Miotke, Emily A     15 Waterford-MI           30.24        SCR        
 -- Ropek, Maria           WLN-MI                    NT        SCR        
 -- Schroeder, Kayla J  15 Waterford-MI           51.88        SCR        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jenna          WLN-MI                    NT     241.35          6  
  2 Slayton, Lauren        WLN-MI                    NT     206.25          4  
  3 White, Haley M      17 Waterford-MI          188.35     185.15          3  
  4 Miotke, Ashely J    16 Waterford-MI          170.05     163.35          2  
  5 Walterhouse, Shelb  17 Waterford-MI          137.25     118.65          1  
  6 DePaulis, Emily     16 Waterford-MI          128.75     101.85        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cole, Hannah           WLN-MI                    NT    1:14.28          6  
      34.10   40.18                                                
  2 Wachtel, Kathryn       WLN-MI                    NT    1:16.65          4  
      34.56   42.09                                                
  3 VerVane, Melina     17 Waterford-MI         1:20.63    1:19.66          3  
      37.77   41.89                                                
  4 Nantau, Chelsea R   17 Waterford-MI         1:16.69    1:20.81          2  
      37.16   43.65                                                
  5 Onopa, Jordan          WLN-MI                    NT    1:21.43          1  
      39.07   42.36                                                
  6 Thayer, Alexis M    15 Waterford-MI         1:26.99    1:24.69        
      40.22   44.47                                                
 -- Griffiths, Brittan     WLN-MI                    NT   X1:20.56        
      37.17   43.39                                                
 -- Regep, Nicole          WLN-MI                    NT   X1:24.26        
      38.52   45.74                                                
 -- Nesbitt, Shelby        WLN-MI                    NT   X1:26.43        
      40.05   46.38                                                
 -- Wiesner, Emily         WLN-MI                    NT   X1:26.89        
      41.27   45.62                                                
 -- St. Aubin, Chandle     WLN-MI                    NT   X1:36.17        
      43.91   52.26                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sommer, Annie          WLN-MI                    NT    1:00.24          6  
      28.86   31.38                                                
  2 Pawloski, Shannon      WLN-MI                    NT    1:01.47          4  
      29.35   32.12                                                
  3 Pawloski, Devon        WLN-MI                    NT    1:04.73          3  
      31.29   33.44                                                
  4 Miotke, Emily A     15 Waterford-MI              NT    1:07.35          2  
      32.29   35.06                                                
  5 Corven, Erin E      16 Waterford-MI         1:07.83    1:08.53          1  
      31.83   36.70                                                
 -- Ropek, Maria           WLN-MI                    NT   X1:05.18        
      31.41   33.77                                                
 -- Greenwell, Alyssa      WLN-MI                    NT   X1:11.46        
      32.96   38.50                                                
 -- Griffiths, Brittan     WLN-MI                    NT        SCR        
 -- Davis, Claudia M    15 Waterford-MI         1:24.31        SCR        
 -- Brown, Meaghan         WLN-MI                    NT        SCR        
 -- Carter, Michelle       WLN-MI                    NT        SCR        
 -- DePaulis, Emily     16 Waterford-MI              NT        SCR        
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemence, Sam J     15 Waterford-MI         5:42.45    5:38.72          6  
      30.41   33.08   33.30   33.67   33.98   34.83   34.88   35.36
      35.40   33.81                                                
  2 Riley, Haley           WLN-MI                    NT    6:03.81          4  
      32.60   36.11   36.71   36.75   36.92   37.19   37.54   36.93
      36.82   36.24                                                
  3 Slayton, Kelsey        WLN-MI                    NT    6:15.98          3  
      33.09   36.69   39.07   39.02   38.96   39.63   38.86   38.78
      37.30   34.58                                                
  4 Nesbitt, Shelby        WLN-MI                    NT    6:27.64          2  
      35.04   39.50   39.55   39.98   39.56   39.52   39.53   39.22
      39.08   36.66                                                
  5 Simpson, Sam J      14 Waterford-MI         7:12.90    6:53.65          1  
      36.05   40.15   42.55   42.91   42.40   42.48   42.61   42.05
      42.15   40.30                                                
  6 Fritz, Alicia C     17 Waterford-MI         6:55.24    7:02.83        
      36.01   41.47   44.64   43.63   44.15   44.31   43.48   43.30
      42.57   39.27                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Northern-MI  'A'                     NT    1:54.62          8  
     1) Sommer, Annie                   2) Ropek, Maria                   
     3) Wachtel, Kathryn                4) Brown, Meaghan                 
       27.60    29.67    27.78    29.57                                    
  2 Walled Lake Northern-MI  'B'                     NT    1:58.27          4  
     1) Cole, Hannah                    2) Pawloski, Shannon              
     3) Wiesner, Emily                  4) Mehler, Jordyn                 
       32.11    28.28    29.68    28.20                                    
  3 Waterford United-MI  'A'                    1:52.17    1:58.40          2  
     1) Campbell, Kelsey R 17           2) Corven, Erin E 16              
     3) Nantau, Chelsea R 17            4) Duff, Amanda M 16              
       29.45    30.90    30.47    27.58                                    
  4 Waterford United-MI  'B'                    2:03.98    2:10.71        
     1) Thayer, Alexis M 15             2) Miotke, Ashely J 16            
     3) White, Haley M 17               4) Fritz, Alicia C 17             
       35.74    32.32    32.60    30.05                                    
  5 Walled Lake Northern-MI  'C'                     NT    2:12.73        
     1) Graziano, Marissa               2) Griffiths, Brittany            
     3) St. Aubin, Chandler             4) Regep, Nicole                  
       31.60    34.32    34.88    31.93                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Chloe          WLN-MI                    NT    1:10.68          6  
      34.19   36.49                                                
  2 Lei, Vicky K        16 Waterford-MI         1:13.65    1:12.28          4  
      35.39   36.89                                                
  3 Mandziuk, Heather      WLN-MI                    NT    1:19.07          3  
      38.56   40.51                                                
  4 Griffiths, Brittan     WLN-MI                    NT    1:23.33          2  
      41.41   41.92                                                
  5 Brockman, Mackenzi  15 Waterford-MI         1:27.92    1:28.59          1  
      44.47   44.12                                                
  6 Walterhouse, Shelb  17 Waterford-MI              NT    1:35.68        
      45.81   49.87                                                
 -- Onopa, Jordan          WLN-MI                    NT   X1:19.92        
      39.25   40.67                                                
 -- Mehler, Jordyn         WLN-MI                    NT   X1:25.19        
      40.30   44.89                                                
 -- Greenwell, Alyssa      WLN-MI                    NT   X1:25.66        
    1:26.13                                                        
 -- Davis, Claudia M    15 Waterford-MI         1:50.74        SCR        
 -- St. Aubin, Chandle     WLN-MI                    NT        SCR        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gohrmann, Kaley        WLN-MI                    NT    1:12.67          6  
      34.21   38.46                                                
  2 Campbell, Kelsey R  17 Waterford-MI         1:12.22    1:15.40          4  
      35.39   40.01                                                
  3 Slayton, Kelsey        WLN-MI                    NT    1:23.88          3  
      39.47   44.41                                                
  4 Miotke, Emily A     15 Waterford-MI         1:23.51    1:24.76          2  
      40.99   43.77                                                
  5 Brown, Meaghan         WLN-MI                    NT    1:35.02          1  
      44.09   50.93                                                
  6 Griffin, Sarah A    15 Waterford-MI         1:40.19    1:38.92        
      45.58   53.34                                                
 -- Graziano, Marissa      WLN-MI                    NT   X1:32.50        
      44.03   48.47                                                
 -- Regep, Nicole          WLN-MI                    NT   X1:36.98        
      45.73   51.25                                                
 -- Reuter, Chloe          WLN-MI                    NT        XNS        
 -- Wachtel, Kathryn       WLN-MI                    NT        XNS        
 -- Carter, Michelle       WLN-MI                    NT        SCR        
 -- Walterhouse, Shelb  17 Waterford-MI         1:34.97        SCR        
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Northern-MI  'A'                     NT    4:05.57          8  
     1) Sommer, Annie                   2) Pawloski, Shannon              
     3) Reuter, Chloe                   4) Slayton, Kelsey                
       29.37  1:01.39    28.05    59.39    29.42  1:01.59    30.30  1:03.20
  2 Waterford United-MI  'A'                    4:00.17    4:08.00          4  
     1) Clemence, Sam J 15              2) Duff, Amanda M 16              
     3) Lei, Vicky K 16                 4) Nantau, Chelsea R 17           
       29.59  1:00.04    30.42  1:01.63    28.76  1:01.20    31.21  1:05.13
  3 Walled Lake Northern-MI  'B'                     NT    4:22.53          2  
     1) Riley, Haley                    2) Pawloski, Devon                
     3) Ropek, Maria                    4) Onopa, Jordan                  
       31.31  1:05.36    31.43  1:05.37    32.02  1:06.78    31.62  1:05.02
  4 Walled Lake Northern-MI  'C'                     NT    4:39.90        
     1) Cole, Hannah                    2) Graziano, Marissa              
     3) Mehler, Jordyn                  4) Nesbitt, Shelby                
       31.22  1:04.03    32.61  1:08.60    36.78  1:19.41    32.04  1:07.86
  5 Waterford United-MI  'B'                    4:27.97    4:49.28        
     1) VerVane, Melina 17              2) Fritz, Alicia C 17             
     3) Brockman, Mackenzie E 15        4) Campbell, Kelsey R 17          
       34.10  1:10.56    36.58  1:18.22    36.96  1:17.43    29.79  1:03.07
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Walled Lake Northern                125   2. Waterford United                     61