Licensed to Waterford SD Pool/Fitness Ctr - Site License
                                      HY-TEK's Meet Manager 09/25/2009 07:30 AM
                  Waterford valled Lake Western - 09/24/2009                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Western  'A'                    2:10.68    2:09.79          8  
     1) Hudson, Samantha                2) Rauss, Chelsea                 
     3) Fregonara, Crystine             4) Spaun, Jessica                 
       32.41    37.13    29.80    30.45                                    
  2 Waterford United-MI  'A'                    1:59.24    2:14.43          4  
     1) Lei, Vicky K 16                 2) Campbell, Kelsey R 17          
     3) Clemence, Sam J 15              4) DePaulis, Emily 16             
       33.90    35.55    29.76    35.22                                    
  3 Walled Lake Western  'B'                         NT    2:32.69          2  
     1) Andrade, Caribel                2) Pacsai, Tayler                 
     3) Ikari, Eri                      4) Gischler, Kelly                
       43.60    39.93    35.01    34.15                                    
 -- Waterford United-MI  'B'                    2:09.14         DQ        
     1) Brockman, Mackenzie E 15        2) Miotke, Emily A 15             
     3) Thayer, Alexis M 15             4) Corven, Erin E 16              
       42.64    39.57    40.62    31.12                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hudson, Samantha       WLW                  2:01.93    2:01.68          6  
      28.54   30.75   31.57   30.82                                
  2 McDonald, Ashley P  14 Waterford-MI         2:12.21    2:11.11          4  
      30.63   33.77   33.98   32.73                                
  3 Campbell, Kelsey R  17 Waterford-MI         2:05.08    2:11.43          3  
      30.73   33.35   34.34   33.01                                
  4 Lei, Vicky K        16 Waterford-MI              NT    2:22.32          2  
      31.04   35.75   37.92   37.61                                
  5 Gubow, Cassie          WLW                  2:48.73    2:39.44          1  
      35.35   40.71   42.52   40.86                                
  6 Simpson, Sam J      14 Waterford-MI              NT   x2:46.91        
      38.24   41.77   43.75   43.15                                
 -- Jones, Makenzie        WLW                       NT         DQ        
      46.45   51.56   52.57                                        
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauss, Chelsea         WLW                  2:39.40    2:35.67          6  
      33.96   40.82   43.61   37.28                                
  2 Nantau, Chelsea R   17 Waterford-MI         2:42.15    2:42.92          4  
      35.71   41.59   49.38   36.24                                
  3 VerVane, Melina     17 Waterford-MI         2:47.21    2:43.36          3  
      37.34   40.06   49.12   36.84                                
  4 Lewin, Allie           WLW                  2:54.41    2:55.75          2  
      39.39   46.41   49.66   40.29                                
  5 Pacsai, Tayler         WLW                  3:01.07    3:02.68          1  
      45.81   49.76   47.79   39.32                                
 -- Thayer, Alexis M    15 Waterford-MI         3:07.69         DQ        
      44.29   44.50   54.53   39.44                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemence, Sam J     15 Waterford-MI           28.50      27.44          6  
  2 Duff, Amanda M      16 Waterford-MI           28.41      28.42          4  
  3 Miotke, Emily A     15 Waterford-MI           30.24      30.43          3  
  4 Spaun, Jessica         WLW                    30.80      31.74          2  
  5 Corven, Erin E      16 Waterford-MI           30.12     x32.69        
  6 Andrade, Caribel       WLW                       NT      33.47          1  
  7 Gischler, Kelly        WLW                    34.31      35.35        
 -- Goodrow, Victoria      WLW                       NT     X35.93        
 -- Harris, Jasmine        WLW                       NT     X40.00        
 -- Schroeder, Kayla J  15 Waterford-MI              NT        SCR        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Adrienne         WLW                   165.00     197.30          6  
  2 Daugherty, Sophie      WLW                   179.50     196.65          4  
  3 White, Haley M      16 Waterford-MI          188.35     186.30          3  
  4 Murphy, Allesandra     WLW                   139.25     151.10          2  
  5 Miotke, Ashely J    16 Waterford-MI          155.70     146.35          1  
  6 Walterhouse, Shelb  17 Waterford-MI          137.25     127.15        
  7 DePaulis, Emily     16 Waterford-MI          119.45    x121.20        
 -- Boyer, Lyndsey A    16 Waterford-MI          104.20        SCR        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Ashley P  14 Waterford-MI         1:06.58    1:05.51          6  
      30.37   35.14                                                
  2 Fregonara, Crystin     WLW                  1:09.44    1:08.47          4  
      30.93   37.54                                                
  3 Nantau, Chelsea R   17 Waterford-MI         1:17.60    1:16.69          3  
      36.01   40.68                                                
  4 Ikari, Eri             WLW                  1:24.52    1:20.38          2  
      37.92   42.46                                                
  5 Thayer, Alexis M    15 Waterford-MI         1:27.57    1:26.99          1  
      42.16   44.83                                                
  6 Gischler, Kelly        WLW                       NT    1:53.59        
      48.75 1:04.84                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lei, Vicky K        16 Waterford-MI         1:01.17    1:02.82          6  
      29.66   33.16                                                
  2 Spaun, Jessica         WLW                  1:09.40    1:09.73          4  
      33.22   36.51                                                
  3 Fritz, Alicia C     17 Waterford-MI         1:10.48    1:11.22          3  
      33.56   37.66                                                
  4 Corven, Erin E      16 Waterford-MI         1:08.87    1:12.84          2  
      33.57   39.27                                                
  5 Ciszek, Sylvia         WLW                       NT    1:15.32          1  
      35.07   40.25                                                
  6 Andrade, Caribel       WLW                  1:14.69    1:15.86        
      35.98   39.88                                                
 -- Goodrow, Victoria      WLW                       NT   X1:27.27        
      41.82   45.45                                                
 -- Harris, Jasmine        WLW                       NT   X1:37.27        
      46.05   51.22                                                
 -- Schroeder, Kayla J  15 Waterford-MI              NT        SCR        
 -- Hanna, Lucy            WLW                       NT        SCR        
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Kelsey R  17 Waterford-MI         5:30.50    5:44.05          6  
      31.15   34.08   35.17   35.57   35.56   35.80   35.84   35.71
      35.72   29.45                                                
  2 VerVane, Melina     17 Waterford-MI         6:39.87    6:29.80          4  
      35.85   38.58   39.68   39.86   39.50   39.76   40.33   39.21
      39.18   37.85                                                
  3 Lewin, Allie           WLW                  7:04.77    7:00.66          3  
      35.85   40.74   42.83   43.63   44.58   44.17   44.10   43.32
      41.87   39.57                                                
  4 Brockman, Mackenzi  15 Waterford-MI         7:31.02    7:06.22          2  
      37.15   41.17   43.79   43.73   44.43   44.58   43.44   43.94
      42.56   41.43                                                
  5 Gubow, Cassie          WLW                       NT    7:08.78          1  
      34.98   39.96   42.21   44.42   45.15   43.84   46.11   45.47
      44.12   42.52                                                
  6 Stafa, Ada             WLW                       NT    8:49.12        
      42.23   49.34   55.83   54.63   55.37   57.21   56.64   53.26
      53.02   51.59                                                
 -- Hudson, Samantha       WLW                  5:24.15        SCR        
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walled Lake Western  'A'                    1:55.42    1:57.73          8  
     1) Hudson, Samantha                2) Daugherty, Sophie              
     3) Rauss, Chelsea                  4) Spaun, Jessica                 
       26.48    30.21    29.56    31.48                                    
  2 Waterford United-MI  'A'                    1:58.36    2:00.39          4  
     1) Nantau, Chelsea R 17            2) Miotke, Emily A 15             
     3) Corven, Erin E 16               4) McDonald, Ashley P 14          
       30.11    29.88    32.25    28.15                                    
  3 Walled Lake Western  'B'                         NT    2:09.79          2  
     1) Hall, Adrienne                  2) Pacsai, Tayler                 
     3) Andrade, Caribel                4) Lewin, Allie                   
       31.74    32.40    33.37    32.28                                    
  4 Waterford United-MI  'B'                    2:07.06    2:11.82        
     1) Miotke, Ashely J 16             2) Walterhouse, Shelby R 17       
     3) Fritz, Alicia C 17              4) VerVane, Melina 17             
       32.26    36.78    30.91    31.87                                    
  5 Walled Lake Western  'C'                         NT   x2:21.89        
     1) Jones, Makenzie                 2) Goodrow, Victoria              
     3) Murphy, Allesandra              4) Ciszek, Sylvia                 
       36.63    43.62    27.98    33.66                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duff, Amanda M      16 Waterford-MI         1:05.89    1:05.72          6  
      32.57   33.15                                                
  2 Hudson, Samantha       WLW                       NT    1:08.51          4  
      33.37   35.14                                                
  3 Fregonara, Crystin     WLW                  1:14.84    1:13.26          3  
      35.63   37.63                                                
  4 Ikari, Eri             WLW                  1:21.21    1:19.76          2  
      38.86   40.90                                                
  5 Brockman, Mackenzi  15 Waterford-MI         1:30.49    1:27.92          1  
      42.51   45.41                                                
 -- Simpson, Sam J      14 Waterford-MI              NT         DQ        
      44.22   47.90                                                
 -- Gubow, Cassie          WLW                  1:31.59        SCR        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemence, Sam J     15 Waterford-MI         1:18.54    1:17.93          6  
      37.85   40.08                                                
  2 Rauss, Chelsea         WLW                  1:19.73    1:18.28          4  
      37.37   40.91                                                
  3 Miotke, Emily A     15 Waterford-MI         1:25.34    1:24.01          3  
      40.10   43.91                                                
  4 Pacsai, Tayler         WLW                  1:25.68    1:27.73          2  
      42.69   45.04                                                
  5 Jones, Makenzie        WLW                  1:48.77    1:36.03          1  
      45.91   50.12                                                
  6 Fritz, Alicia C     17 Waterford-MI         1:38.74    1:37.18        
      45.77   51.41                                                
 -- Walterhouse, Shelb  17 Waterford-MI         1:35.19         DQ        
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waterford United-MI  'A'                    3:58.46    4:05.08          8  
     1) Campbell, Kelsey R 17           2) Lei, Vicky K 16                
     3) McDonald, Ashley P 14           4) Clemence, Sam J 15             
       30.05  1:02.82    28.84  1:02.75    29.11  1:01.28    28.05    58.23
  2 Waterford United-MI  'B'                    4:33.14    4:39.94          4  
     1) VerVane, Melina 17              2) Fritz, Alicia C 17             
     3) Brockman, Mackenzie E 15        4) Nantau, Chelsea R 17           
       34.50  1:10.79    33.03  1:10.66    35.52  1:14.32    30.51  1:04.17
  3 Walled Lake Western  'A'                    4:32.49    4:46.48          2  
     1) Ciszek, Sylvia                  2) Lewin, Allie                   
     3) Ikari, Eri                      4) Fregonara, Crystine            
       36.36  1:17.94    34.06  1:12.23    35.25  1:12.41    30.33  1:03.90
  4 Waterford United-MI  'C'                    5:03.73   x5:07.63        
     1) Miotke, Ashely J 16             2) Thayer, Alexis M 15            
     3) Simpson, Sam J 14               4) White, Haley M 16              
       36.15  1:15.08    38.97  1:20.11    37.29  1:18.36    33.48  1:14.08
  5 Walled Lake Western  'B'                         NT    6:04.17        
     1) Goodrow, Victoria               2) Gubow, Cassie                  
     3) Stafa, Ada                      4) Harris, Jasmine                
       44.84  1:40.38    31.98  1:11.19    41.09  1:31.88    46.65  1:40.72
 -- Walled Lake Western  'C'                         NT        SCR        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Waterford United                    102   2. Walled Lake Western                  84