Licensed to Lakeland High School  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/14/2009 09:17 AM
                       Howell vs. Lakeland - 10/13/2009                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howell High School  'A'                                NT    2:00.86    8  
     1) Snyder, Katie 11                2) Lorkowski, Emily 11            
     3) Schultz, Shannon 10             4) Sidge, Megan 12                
       31.83    33.57    29.86    25.60                                    
  2 Howell High School  'B'                                NT    2:08.54    4  
     1) Montesanti, Gabe 10             2) Hatfield, Jessica 10           
     3) Bauer, Chloe 10                 4) Carpenter, Kelsey 12           
       31.59    36.28    32.97    27.70                                    
  3 Lakeland High School  'A'                              NT    2:11.83    2  
     1) Morrison, Lauren JR             2) Porter, Jessica FR             
     3) Collins, Tressa SO              4) Dehnbostel, Lindsey JR         
       33.22    37.45    32.15    29.01                                    
  4 Howell High School  'C'                                NT    2:15.06  
     1) Buttermore, Alli 10             2) Goerge, Amanda 9               
     3) Kaus, Shannon 10                4) Kwan, Claire 10                
       35.47    36.45    32.62    30.52                                    
  5 Lakeland High School  'B'                              NT    2:25.48  
     1) Barney, Samantha SO             2) Krueger, Rachel JR             
     3) Klapec, Jillian SO              4) Jernigan, Alexandra FR         
       35.24    41.48    35.36    33.40                                    
  6 Lakeland High School  'C'                              NT    2:34.04  
     1) Fisher, Taylor SO               2) Cope, Devyn FR                 
     3) Danowski, Melanie SO            4) Locklear, Varonnica SO         
       47.11    36.51    35.11    35.31                                    
 -- Howell High School  'D'                                NT   X2:26.96  
     1) Cleary, Hailey 9                2) New, Kelsey 10                 
     3) Textor, Karsyn 9                4) Witt, Malory 10                
       37.65    43.23    36.66    29.42                                    
 -- Lakeland High School  'D'                              NT   X2:50.63  
     1) Flowers, Kara FR                2) Ryckman, Lauren FR             
     3) McDonnell, Megan FR             4) Sztumerski, Samantha SO        
       43.47    49.63    42.44    35.09                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Twork, Kali               SR Eagles                    NT    2:02.59    6  
      28.84   30.97   31.56   31.22                                
  2 Dhaenens, Alex            11 Howell                    NT    2:05.75    4  
      29.07   31.43   32.61   32.64                                
  3 Hammond, Courtney         10 Howell                    NT    2:15.26    3  
      30.79   34.27   34.83   35.37                                
  4 Esch, Katie                9 Howell                    NT    2:20.20    2  
      32.30   35.89   36.72   35.29                                
  5 Vivian, Mollie            FR Eagles                    NT    2:25.02    1  
      33.47   36.69   37.69   37.17                                
  6 Desenfants, Alyssa        SO Eagles                    NT    2:43.07  
      36.76   42.14   42.06   42.11                                
 -- Kaus, Lauren               9 Howell                    NT   X2:27.67  
      33.13   37.44   39.01   38.09                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorkowski, Emily          11 Howell                    NT    2:24.24    6  
      32.73   36.63   41.22   33.66                                
  2 Kaus, Shannon             10 Howell                    NT    2:27.24    4  
      33.37   37.34   43.54   32.99                                
  3 Porter, Jessica           FR Eagles                    NT    2:35.37    3  
      33.39   41.22   44.52   36.24                                
  4 Hatfield, Jessica         10 Howell                    NT    2:37.47    2  
      35.26   41.97   45.60   34.64                                
  5 Krueger, Rachel           JR Eagles                    NT    2:55.12    1  
      45.37   43.94   47.88   37.93                                
 -- Stone, Natalie             9 Howell                    NT   X2:41.31  
      35.62   41.63   48.84   35.22                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Shannon          10 Howell                    NT      27.33    6  
  2 Morrison, Lauren          JR Eagles                    NT      27.79    4  
  3 Kuckuk, Megan             12 Howell                    NT      28.24    3  
  4 Collins, Tressa           SO Eagles                    NT      28.73    2  
  5 Bauer, Chloe              10 Howell                    NT      29.37    1  
  6 Cope, Devyn               FR Eagles                    NT      32.60  
 -- Cleary, Hailey             9 Howell                    NT     X29.35  
 -- Witt, Malory              10 Howell                    NT     X29.58  
 -- Carpenter, Rachel         12 Howell                    NT     X30.72  
 -- Goerge, Amanda             9 Howell                    NT     X30.90  
 -- Dimitroff, Mariah          9 Howell                    NT     X31.29  
 -- Jones, Ashley             12 Howell                    NT     X34.91  
 -- New, Kelsey               10 Howell                    NT     X34.93  
 -- McDonnell, Megan          FR Eagles                    NT     X35.18  
 -- Spry, Bree                11 Howell                    NT     X36.18  
 -- Locklear, Varonnica       SO Eagles                    NT     X36.33  
 -- Flowers, Kara             FR Eagles                    NT     X36.36  
 -- Sidock, Stacie             9 Howell                    NT     X37.99  
 -- Ryckman, Lauren           FR Eagles                    NT     X38.00  
 -- Fisher, Morgan            FR Eagles                    NT     X38.81  
 -- Sztumerski, Samantha      SO Eagles                    NT     X39.56  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gratopp, Kaitlyn          11 Howell                    NT     166.50    6  
  2 Kind, Danielle            SR Eagles                    NT     158.30    4  
  3 Prout, Abby               12 Howell                    NT     140.65    3  
  4 Twork, Raena              FR Eagles                    NT     136.10    2  
  5 Rosenbergh, Ashlee        11 Howell                    NT     118.55    1  
  6 Russell, Julia            FR Eagles                    NT     117.85  
 -- Philip, Madeleine         FR Eagles                    NT     X97.75  
 -- Glover, Katharine         SO Eagles                    NT     X98.05  
 -- Textor, Karsyn             9 Howell                    NT    X116.30  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Katie             11 Howell                    NT    1:07.07    6  
      30.89   36.18                                                
  2 Carpenter, Kelsey         12 Howell                    NT    1:10.07    4  
      32.57   37.50                                                
  3 Fillinger, Katie          12 Howell                    NT    1:11.74    3  
      32.76   38.98                                                
  4 Danowski, Melanie         SO Eagles                    NT    1:19.59    2  
      36.00   43.59                                                
  5 Barney, Samantha          SO Eagles                    NT    1:21.81    1  
      36.26   45.55                                                
  6 Klapec, Jillian           SO Eagles                    NT    1:22.32  
      36.98   45.34                                                
 -- Kaus, Lauren               9 Howell                    NT   X1:17.29  
      35.41   41.88                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidge, Megan              12 Howell                    NT      58.37    6  
      27.94   30.43                                                
  2 Hatfield, Jessica         10 Howell                    NT    1:01.31    4  
      29.57   31.74                                                
  3 Hammond, Courtney         10 Howell                    NT    1:02.14    3  
      29.98   32.16                                                
  4 Danley, Kelsey            SO Eagles                    NT    1:03.33    2  
      30.53   32.80                                                
  5 Vivian, Mollie            FR Eagles                    NT    1:05.08    1  
      31.96   33.12                                                
  6 Dehnbostel, Lindsey       JR Eagles                    NT    1:05.96  
      31.84   34.12                                                
 -- Stone, Natalie             9 Howell                    NT   X1:03.81  
      30.69   33.12                                                
 -- Buttermore, Alli          10 Howell                    NT   X1:05.99  
      31.86   34.13                                                
 -- Kwan, Claire              10 Howell                    NT   X1:06.84  
      31.77   35.07                                                
 -- Witt, Malory              10 Howell                    NT   X1:08.14  
      31.84   36.30                                                
 -- Carpenter, Rachel         12 Howell                    NT   X1:08.34  
      32.72   35.62                                                
 -- Dimitroff, Mariah          9 Howell                    NT   X1:10.31  
      33.22   37.09                                                
 -- New, Kelsey               10 Howell                    NT   X1:13.64  
      35.00   38.64                                                
 -- Rosenbergh, Ashlee        11 Howell                    NT   X1:18.16  
      36.79   41.37                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Twork, Kali               SR Eagles                    NT    5:29.59    6  
      29.37   32.02   33.33   33.63   33.86   33.71   33.77   33.68
      33.35   32.87                                                
  2 Dhaenens, Alex            11 Howell                    NT    5:37.88    4  
      30.71   33.77   34.39   34.01   33.99   33.37   34.24   34.85
      34.64   33.91                                                
  3 Cook, Sarah               12 Howell                    NT    5:47.22    3  
      30.64   33.53   34.43   34.56   35.36   35.78   35.91   37.31
      36.47   33.23                                                
  4 Morrison, Lauren          JR Eagles                    NT    5:47.53    2  
      31.47   33.83   35.12   35.17   36.04   36.02   36.09   35.41
      35.32   33.06                                                
  5 Collins, Tressa           SO Eagles                    NT    5:51.15    1  
      31.29   34.71   35.67   35.74   36.09   35.69   36.50   35.87
      35.27   34.32                                                
  6 Cleary, Hailey             9 Howell                    NT    6:08.90  
      33.74   37.02   37.63   37.68   38.09   38.10   37.37   37.29
      36.88   35.10                                                
 -- St Andrew, Keeley          9 Howell                    NT   X6:17.65  
      33.35   37.26   38.06   38.17 1:17.18   38.98   38.61   39.02
      37.13                                                        
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howell High School  'A'                                NT    1:47.26    8  
     1) Montesanti, Gabe 10             2) Stone, Natalie 9               
     3) Schultz, Shannon 10             4) Sidge, Megan 12                
       26.77    28.14    26.87    25.48                                    
  2 Lakeland High School  'A'                              NT    1:55.50    4  
     1) Dehnbostel, Lindsey JR          2) Danley, Kelsey SO              
     3) Vivian, Mollie FR               4) Twork, Kali SR                 
       30.01    29.67    29.59    26.23                                    
  3 Howell High School  'B'                                NT    1:56.93    2  
     1) Lorkowski, Emily 11             2) Witt, Malory 10                
     3) Kaus, Lauren 9                  4) Kuckuk, Megan 12               
       28.52    29.47    32.22    26.72                                    
  4 Lakeland High School  'B'                              NT    2:11.95  
     1) Klapec, Jillian SO              2) Cope, Devyn FR                 
     3) Jernigan, Alexandra FR          4) Desenfants, Alyssa SO          
       33.03    32.92    32.83    33.17                                    
  5 Howell High School  'C'                                NT    2:12.29  
     1) Dimitroff, Mariah 9             2) Spry, Bree 11                  
     3) Carpenter, Rachel 12            4) New, Kelsey 10                 
       31.94    35.90    30.47    33.98                                    
  6 Lakeland High School  'C'                              NT    2:21.51  
     1) Glover, Katharine SO            2) Kind, Danielle SR              
     3) Russell, Julia FR               4) Twork, Raena FR                
       35.41    37.76    37.13    31.21                                    
 -- Howell High School  'D'                                NT   X2:14.44  
     1) Textor, Karsyn 9                2) Rosenbergh, Ashlee 11          
     3) Sidock, Stacie 9                4) Kwan, Claire 10                
       31.96    33.43    37.54    31.51                                    
 -- Lakeland High School  'D'                              NT   X2:28.69  
     1) Sztumerski, Samantha SO         2) Ryckman, Lauren FR             
     3) Locklear, Varonnica SO          4) Flowers, Kara FR               
       39.10    37.18    36.76    35.65                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Katie             11 Howell                    NT    1:09.01    6  
      33.93   35.08                                                
  2 Carpenter, Kelsey         12 Howell                    NT    1:11.30    4  
      35.09   36.21                                                
  3 Fillinger, Katie          12 Howell                    NT    1:12.38    3  
      36.22   36.16                                                
  4 Barney, Samantha          SO Eagles                    NT    1:13.10    2  
      35.85   37.25                                                
  5 Krueger, Rachel           JR Eagles                    NT    1:19.22    1  
      39.38   39.84                                                
  6 Dehnbostel, Lindsey       JR Eagles                    NT    1:20.02  
      39.52   40.50                                                
 -- Jones, Ashley             12 Howell                    NT   X1:22.86  
      40.46   42.40                                                
 -- Fisher, Taylor            SO Eagles                    NT   X1:29.62  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goerge, Amanda             9 Howell                    NT    1:18.97    6  
      37.20   41.77                                                
  2 Kaus, Shannon             10 Howell                    NT    1:21.38    4  
      38.65   42.73                                                
  3 Porter, Jessica           FR Eagles                    NT    1:22.16    3  
      38.59   43.57                                                
  4 Buttermore, Alli          10 Howell                    NT    1:25.15    2  
      40.05   45.10                                                
  5 Danley, Kelsey            SO Eagles                    NT    1:29.33    1  
      43.89   45.44                                                
  6 Klapec, Jillian           SO Eagles                    NT    1:30.10  
      43.14   46.96                                                
 -- Dimitroff, Mariah          9 Howell                    NT   X1:23.06  
      39.90   43.16                                                
 -- Jernigan, Alexandra       FR Eagles                    NT   X1:40.10  
      47.90   52.20                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howell High School  'A'                                NT    3:53.80    8  
     1) Montesanti, Gabe 10             2) Sidge, Megan 12                
     3) Hatfield, Jessica 10            4) Dhaenens, Alex 11              
       28.44    58.88    27.31    57.82    28.52    59.74    27.07    57.36
  2 Howell High School  'B'                                NT    4:00.55    4  
     1) Schultz, Shannon 10             2) Lorkowski, Emily 11            
     3) Cook, Sarah 12                  4) Snyder, Katie 11               
       29.08    59.80    28.30  1:00.00    29.01  1:00.39    28.76  1:00.36
  3 Lakeland High School  'A'                              NT    4:02.27    2  
     1) Twork, Kali SR                  2) Collins, Tressa SO             
     3) Morrison, Lauren JR             4) Porter, Jessica FR             
       28.30    58.34    28.90  1:01.23    28.47    59.75    30.20  1:02.95
  4 Howell High School  'C'                                NT    4:23.45  
     1) Stone, Natalie 9                2) Kuckuk, Megan 12               
     3) St Andrew, Keeley 9             4) Esch, Katie 9                  
       31.42  1:05.11    28.90  1:01.31    33.70  1:10.87    30.97  1:06.16
  5 Lakeland High School  'B'                              NT    4:32.59  
     1) Vivian, Mollie FR               2) Krueger, Rachel JR             
     3) Barney, Samantha SO             4) Danley, Kelsey SO              
       32.99  1:08.44    33.36  1:10.36    32.07  1:07.26    31.81  1:06.53
 -- Howell High School  'D'                                NT        XDQ  
     1) Carpenter, Rachel 12            2) Kaus, Lauren 9                 
     3) Kwan, Claire 10                 4) Cleary, Hailey 9               
       32.75  1:08.22    34.08  1:12.51    31.60  1:07.73    31.85  1:06.03
 -- Lakeland High School  'C'                              NT         DQ  
     1) Desenfants, Alyssa SO           2) Danowski, Melanie SO           
     3) Fisher, Taylor SO               4) McDonnell, Megan FR            
       36.30  1:16.88    35.71  1:14.97    37.92  1:20.30    35.90  1:14.52
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Howell High School                  133   2. Lakeland High School                 53